zakładka informacyjna


tytuł projektu:

Budowane koalicji na rzecz ochrony bocianów i ich siedlisk w Małopolsce wraz z rozpowszechnieniem Krajowego Programu Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk oraz Programu Edukacyjnego "Bocian"

koordynator projektu:
Dorota Krupa (Maślanka)
tel.(012) 631 57 31
e-mail: biuro@fwie.eco.pl

czas realizacji projektu:
10.11.2004r. ? 30.06.2005r.

strona internetowa projektu:
Sponsorzy projektu
Projekt dofinansowano ze środków:

Fundacji Parnerstwo dla Środowiska

Fundacja Parnerstwo dla Środowiska

:: Aktualnie realizowane projekty ::

Projekty czasowe

| 10.11.2004r. ? 30.06.2005r. |

Budowane koalicji na rzecz ochrony bocianów i ich siedlisk w Małopolsce wraz z rozpowszechnieniem Krajowego Programu Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk oraz Programu Edukacyjnego "Bocian"

Projekt miał na celu kontynuację działań zainicjowanych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska tj. koordynację działań koalicji, organizację i przeprowadzenie regularnych spotkań koalicji oraz zespołu roboczego, wypracowanie wniosków na finansowanie działań koalicji, wymiana informacji dotyczących prowadzonych przez poszczególnych koalicjantów inicjatyw, prowadzenie dyskusji na tematy sporne w gronie koalicjantów i wypracowywanie możliwych kompromisów w tych kwestiach, działania edukacyjne związane z już podejmowanymi po słowackiej stronie inicjatywami, koordynacja działań tj. renowacja gniazd bociana białego czy renaturyzacja terenów podmokłych.

Pierwszym rejonem działań koalicji jest Kotlina Orawsko-Nowotarska, ze względu na zespół cennych przyrodniczo torfowisk wysokich i niskich (projektowany obszar Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000) będących jednocześnie żerowiskami bocianów białego i czarnego oraz siedliskami rzadkich gatunków fauny i flory. Na tym terenie skupione były pierwsze inicjatywy podjęte przez koalicję. Niektóre działania, takie jak renowacja gniazd, monitoring bocianów, edukacja w szkołach wykraczają już poza granice Kotliny i obejmują także inne powiaty w Małopolsce.

Dzięki wspólnej pracy uczestników spotkań od września 2004 do października 2005 osiągnięto następujące rezultaty projektu:

  • Wyłoniony został zespół roboczy do spraw wniosków na realizację działań koalicji w składzie: Marta Kucharska-Żądło, Aniela Kasiniak, Adam Chlebek (Gimnazjum w Czarnym Dunajcu), Michał Głowacz (RDLP Kraków), Włodzimierz Cichocki (Muzeum Tatrzańskie), Bożena Kotońska (Małopolski Urząd Wojewódzki) Dorota Krupa (Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych) wypracował 13 wniosków dotacyjnych, z czego 7 pozyskało dotacje w kwocie około 90 000zł;
  • W czasie całego okresu realizacji projektu odbyło się 5 spotkań koalicji, na których zostało przedstawionych około 20 prezentacji dotyczących bieżących działań podjętych przez zespól roboczy oraz wiele dyskusji tematycznych. Dotyczyły one głównie podejmowanych nowych projektów i podział kompetencji pomiędzy uczestników a także zadań w ramach konkretnych projektów. Np. wyłoniono szczególnie cenne obszary spełniające warunki poddania renaturyzacji na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, co zostało wykorzystane do sporządzenia wniosku do Fundacji Ekofundusz.
  • Podpisanie deklaracji współpracy w ramach Małopolskiej Koalicji na rzecz Ochrony Bocianów i Ich Siedlisk nastąpiło dnia: 15.10.2004. Lista została podpisana przez 21 uczestników spotkania reprezentujących 3 sektory: rządowy, pozarządowy oraz prywatny;
  • Przeprowadzono spotkanie z przedstawicielami małopolskich Zakładów Energetycznych wraz z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w czasie którego ustalono kompetencje, co do podejmowanych corocznie renowacji gniazd bociana białego;
  • Nauczyciele programu Edukacyjnego "Bocian" do tej pory nie mieli możliwości wymiany swoich doświadczeń związanych z realizacją programu w swoich szkołach. Od czasu działania koalicji nie tylko mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami, ale współuczestniczyć w tworzeniu nowych projektów przyrodniczo-edukacyjnych. Na jednym ze spotkań koalicji odbyło się również szkolenie z pisania wniosków dotacyjnych, dzięki czemu szkoły mogą podejmować próby pozyskania finansowania na swoje inicjatywy;
  • W spotkaniach uczestniczyło w sumie 95 przedstawicieli różnych instytucji i organizacji, co zapewnia konfrontacje różnych stanowisk i daje szansę na nawiązanie współpracy wielu podmiotów angażujących się w ochronę przyrody i rozwój zrównoważony regionu;
  • Zorganizowano dwuetapową inicjatywę pt. "Wymiana doświadczeń polsko-słowackich dotyczących ochrony bocianów na Orawie", dzięki czemu 20 osób każdorazowo miało okazję zobaczyć efekty pracy słowackich i polskich, instytucji i organizacji zajmujących się ochroną bocianów na Orawie oraz brać udział w warsztatach poświęconych wymianie doświadczeń tych organizacji oraz adaptacji pomysłów do lokalnych warunków.

Projekt był realizowany we współpracy i dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa, Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.